Balık Avı Malzemeleri Nelerdir? 2022*

Balık Avı Malzemeleri, Olta Malzemeleri yazısına hoş geldiniz. Bu yazıda balık av malzemeleri konusuna değineceğim.

Balık avı yaparken kullanabileceğiniz birkaç farklı balıkçılık ekipmanı türü vardır. Kamışlar, makineler, yemler, kancalar ve daha fazlası gibi balıkçılık için yararlı olan birçok farklı aksesuar vardır.

Balık Avı Malzemeleri Nelerdir?

Balık avı malzemeleri arasında kamış ve makine temel parçalarıdır. Bu iki ekipmanınız, güçlü ve sağlam olmalıdır. Kamış ve makine seçimi yaparken yakalamayı planladığınız balık türünü ve kullanacağınız tekniği göz önünde bulundurmalısınız.

Balık av malzemeleri arasında bir diğer ekipman ise misinadır. Balıkçılar, ip veya misina kullananlar olarak ikiye ayrılır.Kullanacağınız misina veya ip, makineye sarılarak kullanılır. Kullanılacağınız ipi/misinayı av tekniğinize, tutacağınız balığa göre seçmelisiniz. Yanlış seçilen ip/misina kalınlığı av veriminizi çok büyük oranda düşürecektir. Bu sebeple uygun malzeme seçmek çok önemlidir.

Balık Avı Malzemeleri Nelerdir? 2022* Genel
Balık Avı Malzemeleri

Misinalar, kancanızı oltanıza bağlayacağınız ekipmandır. Balık avı malzemelerini uygun seçmek çok önemlidir ancak konu misinaya geldiğinde bu konu daha da önem kazanıyor. Uygun kalınlık, uygun tipteki misinayı seçmek çok ama çok önemlidir. Gereğinden daha ince seçmeniz balığın misinayı koparmasıyla, daha kalın seçmeniz balığın misinayı görmesi sebebiyle av verimini düşürebilir. Farklı türde, farklı renklerde birçok misina veya ip bulabilirsiniz.

Bir diğer balık avı malzemesi ise yemlerdir. Balık türüne göre değişen kurt, solucan, midye, sazan gibi birçok yem vardır. Bu tarz canlı yemler dışında sahte yemler de kullanılabilir. Bunlara maket balık, silikon gibi örnekleri verebilirim.

Misina Çeşitleri ve Özellikleri” yazımızı okumak için : https://www.balikcilik.net/misina-cesitleri-ve-ozellikleri/

Balık av malzemeleri konusunun yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Sıradaki malzememiz kancalar. Balık kancaları, herhangi bir olta takımının önemli bir parçasıdır. Büyük bir balık yakalamak istiyorsanız, balığın ağzına iyi oturacak boyutta bir kancaya ihtiyacınız vardır. Küçük balık arıyorsanız, küçük boyutta kancaya ihtiyacınız olacak. Gereğinden küçük kanca seçmek balığın yemi yemesine rağmen oltaya takılmamasına, büyük kanca seçmek ise balık kancayı ağzına alamayacağı için oltaya yakalanmamasına sebep olabilir. Neyse ki, bu tür balık av malzemelerini bulmak kolay ve ucuzdur. Bu yüzden çantanızda birçok renk ve boyutta kanca bulundurabilirsiniz.

Balık av malzemeleri konumuzun sonuna geldik. Aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın