Granyoz, Muskar Balığı Özellikleri **2022

Granyoz, Muskar Balığı hakkında bilgiler içeren yazıya hoş geldiniz. Muskar Balığı Fiyatı Muskar Balığı Nasıl Pişirilir? konularına değineceğiz. İsterseniz şimdi yazıya geçelim.

Granyoz, Muskar Balığı Özellikleri

Muskar balığı, bölgeden bölgeye göre Muskar Balığı, granyoz balığı, halili, sarıağız olarak da adlandırılır. Halili ve sarıağız ismi balığın ağzındaki sarı renkten gelmektedir. Muskar Balığı, 40 cm – 2 metre arasındaki boyutlara ulaşabilmektedir. Bugüne kadar kaydedilen en büyük Granyoz balığı 203 cm – 103 kg boyutundadır. Etçil ve son derece avcı bir balık türüdür. Hamsi, sardalya gibi balıklar Muskar balığının favori avlarındandır.

Granyoz, Muskar Balığı Özellikleri **2022 Balık Türleri
Granyoz Balığı

MuskarBalığı Nasıl Pişirilir?

Muskar balığı nasıl pişirilir? konusuna geçelim. Granyoz yani muskar balığını fırında ve tavada pişirebilirsiniz. Şimdi tariflere geçelim. Ayrıca hemen aşağıya bırakacağım videoyu izlemenizi de tavsiye ederim.

Tavada Muskar Balığı Tarifi::

Malzemeler:

 • 700 gram muskar balığı (dilimlenmiş)
 • 2 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı un
 • Yeteri kadar tuz
 • Tercihe bağlı baharatlar

Yapılışı:

 1. Muskar balığımızı temizliyoruz. Ben balıkçıya temizletmenizi tavsiye ediyorum.
 2. Granyoz yani Muskar balığımızı güzelce yıkıyoruz. Suyun iyice süzülmesi için bir süzgecin içinde bekletiyoruz.
 3. Suyu iyice süzülen balıkları arkalı önlü olacak şekilde tuzluyoruz.
 4. Yeterince büyüklükte boş bir kabın içerisine un koyup balıklarımızı iyice unluyoruz. Daha sonra balığı silkeleyerek üzerindeki fazla unlardan arındırıyoruz.
 5. Tavaya yağımızı döküp iyice kızmasını bekliyoruz. Muskar balığımızı kızgın yağa yavaşça dizilmemiz gerekiyor. Bu şekilde tavadaki yağın soğumasına engel olmuş oluruz. Eğer tavadaki yağ soğursa balıklar yağı çeker, balığımız soluk ve lezzetsiz olur.
 6. Kısık ateşte arkalı önlü kızartmanızı tavsiye ederim. Afiyet olsun.

Torik Balığı, Torik Palamut Farkı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın