İlk Kez Balık Tutacaklara Tavsiyeler 2021

İlk kez balık tutacaklara tavsiyeler, dikkat edilmesi gereken ve mutlaka uygulanması gereken maddeleri içeriyor. Zorlu ve sabır gerektiren balıkçılık, ancak tecrübe edildiğinde kolay bir aktivite haline gelmektedir.

İlk Kez Balık Tutacaklara Tavsiyeler

Balık malzemeleri, balık avına çıkacak kişiler için oldukça önemlidir. Ayrıca balıkçılık ile ilgilenen kişiler, bu malzemelere merak ve ilgi duyar. Balık malzemeleri incelendiğinde ise, oldukça farklı çeşitlere sahip olduğu görülebilir. Avlama yöntemine göre uygun malzemelerin seçilmesi,  balıkçıların işini kolaylaştırabilir. Zıpkın ya da olta kullanılarak yapılan balıkçılık faaliyeti için, birçok farklı malzeme kullanılabilir. 

Balığa Çıkacaklara Öneriler

Balığa çıkacaklara önerilerden birisi, mutlaka uygun malzeme kullanılmasıdır. Kıyı ve teknede kullanılan malzemeler kıyaslandığında birtakım farklılıkların olduğu görülebilir. Ayrıca çıkılacak denizin suyunun sığ ya da akıntılı olup olmadığı da önem taşımaktadır. Tercih edeceğiniz olta takımları ve diğer balıkçılık malzemeleri bu kritere göre farklılık gösterecektir. Bu noktadan bakıldığında, kamışın uzunluğu ve esnekliği farklı noktalar üzerinden avcılığı etkileyebilir. 

Kullanılan bazı olta modelleri ile büyük balıkların tutulma olasılığı oldukça düşüktür. Bu tür olta türleri ile yalnızca dipte yaşayan balıklar tutulabilir. Bu nedenden dolayı, balık avına ilk defa çıkacak, amatör balıkçıların olta takımı satın alırken set halinde olan olta takımlarını tercih etmeleri önerilir. Amatörlere ek olarak profesyonel balıkçılar da, uygun özellikte olta takımı almaya özen göstermelidir. 

Bu yazımızda, İlk kez balık tutacaklara tavsiyeler sorusuna uygun cevaplar bulmaya ve bu konuyu aydınlatmaya çalışacağız. 

Balık Tutmanın Püf Noktaları

Balık tutmanın püf noktaları, genel olarak uygun ortam ve uygun malzemelerden oluşmaktadır. Temel olarak iki tür, balıkçılık türü bulunur. Bunlardan ilki kıyıdan avlanma iken, diğeri kayıkla denize açılarak avlanmadır. Kıyıdan avlanma en çok tercih edilen balık avlama yöntemidir.  Balık tutma işlemini gerçekleştirebilmek için, bazı ön bilgilere sahip olmanız gerekir. Ayrıca balıkçılık türüne göre uygun malzemelere sahip olmak da önem taşımaktadır.

Hangi balığı tutmak konusunda karar verdiyseniz, sizler için balık tutmanın püf noktaları konusunu şu şekilde özetleyebiliriz:

 •  Eğer deniz sakinse, yakınlarda olan balıklar sizden ürkebilir, bu durum avcılık yapmanıza engel olur. Yakalamak istediğiniz balıklara sakince yaklaşmanız gerekir. Avınıza sakin yaklaşmazsanız, balıklar sizden ürküp kaçabilir.
 • Gün ışığında avlanma planınız varsa, bu durumda oltanızı atabileceğiniz en uzak noktaya atmanız gerekir.
 • Levrek ve çipura türünde kalın balıklar avlamak istiyorsanız, kayalık kesimlerde, derinlerde avcılık yapmanız gereklidir. 
 • Çıkmadan önce havanın iyice kontrol edilmesi gerekir.
 • Bir noktada 20 dakikadan daha uzun süre beklemek sizi yavaşlatacaktır. Bu nedenle belli aralıklarla yer değiştirmeniz önerilir.
 • Yakaladığınız balıkları koyabilmek için bir saz sepetine ihtiyaç duyabilirsiniz. Sepetinizi öncesinde deniz suyu ile ıslatmanız, ardından içine bir sabun çuvalı yerleştirmeniz gereklidir. belli aralıklarla bu sepeti sulamanı gereklidir.
 • Takımlarınızı bir gece önceden hazırlamak, zihnen sizi ertesi güne hazırlayacaktır.
 • Av çantanızda her zaman bir eldiven ve keski bulundurmalısınız. Eldivensiz balığa çıkmak, bazı durumlarda tehlikeli olabilir. 

Oltayla Balık Tutma Teknikleri

Oltayla balık tutma teknikleri, amatör olarak balık tutan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir tekniktir. Amatör bir balıkçının, balık avına çıkmadan önce bazı bilgilere sahip olması gerekir. Balık cinsleri ve hangi zamanların avcılık için uygun olduğu gibi konular balıkçılar için oldukça önemlidir. 

Oltayla balık tutma teknikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kamış makinesine uygun olan misinayı sarmak gerekir.  Ayrıca kamış ile makinenin eşleştirmesi işlemi de önemlidir.
 • Yakalanmak istenilen balığa uygun olan iğneler hazırlanmalı ve uygun yemler hazır edilmelidir.
 • Klips ile yaptığınız sabitlemenin ardından, alt taraftan kurşun ağırlığı bırakılması gerekir.
 • Olta takımını atışa hazır hale getirmenizin ardından etrafı dikkatlice kontrol ederek oltayı savurmalısınız.
 • Oltanıza tepki geldiğinde, sararak kontrol edin ve balıkların ürkmemesi için sakin bir şekilde hareket edin. 

Bu yazıda %d yorum var

Bir cevap yazın