Balık Türleri

İstavrit Nasıl Tutulur? – Özellikleri, Mevsimi

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri
Tarafından citay

Merhaba, “İstavrit Nasıl Tutulur? – Özellikleri, Mevsimi” yazısına hoş geldiniz. Bu makalede İstavrit balığı ve istavrit avcılığı hakkında her türlü bilgiden, ayrıca İstavrit avı yaparken sizi başarıya ulaştıracak etmenlerden bahsedeceğiz. Şimdi yazıya geçelim.

İstavrit Nasıl Tutulur?

Balıkçılığa yeni başlayan kişilerin kafasında genellikle “İstavrit Nasıl Tutulur?” sorusu oluyor. Şimdi bu sorunun cevabına bakalım. İstavrit avı yaparken birçok av tekniğini kullanabilirsiniz. İstavrit avı yaparken kullanılabilecek av teknikleri:

 • LRF ile İstavrit Avı
 • Çapari ile İstavrit Avı
 • Yemli olta ile İstavrit Avı

LRF ile İstavrit Avı Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim LRF ile İstavrit Avı Nasıl Yapılır sorusuna. LRF’nin temel hedef balığı istavrittir diyebiliriz. Bu sebeple LRF avcılığı yaparken en kolay yakalayabileceğiniz balık istavrittir. İstavrit balığı narin ve korkak bir balık olduğu için takımınızı özel olarak hazırlamalısınız.

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri

LRF ile İstavrit Avı için Kamış Seçimi :

İstavrit avında başarıya ulaşabilmeniz için en önemli etkenlerden birisi kamış seçimidir. İstavrit balığı ufak bir balık olduğu için hafif aksiyonlar, hafif sahteler kullanmalısınız. Bunları doğru bir şekilde yapabilmeniz için LRF kamışınızın hassas olması gerekmektedir.

Eğer istavrit ve istavrit gibi küçük balıkları avlamayı hedefliyorsanız ilk tavsiyemiz AJİ kamışı edinmeniz olacak. Çok çok ince ve hassas olan bu kamışlar istediğiniz hafiflikte sahteler kullanabilmenize, bu hafif sahteleri daha uzağa atabilmenize ve avdan alacağınız zevki arttırmaya yarar.

İstavrit avı için kamış seçimi yaparken 180-220 boy aralığında, üst atar değeri 7’yi geçmeyecek şekilde kamışlar kullanmanızı tavsiye ederim.

LRF ile İstavrit Avı için Makine Seçimi :

Az önce de belirttiğimiz gibi, istavrit balığı çok narin bir balıktır. İstavrit avı yaparken makinenizi oldukça yavaş bir şekilde sarmalısınız. Bu sebeple makine büyüklüğünün 500-2000 aralığında, makine tur başına sarım miktarının ise en fazla 60 cm olması sizin için avantaj olacaktır. Ayrıca hafif makine seçmek eriminizi de arttırır.

LRF ile İstavrit Avı için İp/Misina Seçimi:

Şimdi gelelim istavrit avı için ip/misina seçimi konusuna. Balıkçılar bu konuda iki farklı görüşe sahip. Bir grup ipi, diğer bir grup ise misinayı savunuyor. İp ve misinanın farklı farklı avantajları mevcut. Bu konuda tercih size kalmış. İp ve misinanın avantaj/dezavantajlarını öğrenmek için buraya tıklayarak yazıya gidebilirsiniz.

Misina Nasıl Olmalı?

İstavrit avı için misina kullanacaksanız mono misina yerine fluorocarbon misina kullanmanız sizin için avantaj olacaktır. Fluorocarbon misina, mono misinaya göre daha görünmez özelliklidir. Misina kalınlığı konusunda 0.10-0.16 arasında tercih yapabilirsiniz.

İp Nasıl Olmalı?

İstavrit avında ip misina kullanmayı düşünüyorsanız, kalınlığı 0.04 – 0.06 arasında tercih etmenizi tavsiye ederim. Ancak 0.08 veya 0.10 kullananlar da var. Ne kadar ince olursa o kadar uzağa atarsınız. Bu sebeple olabildiğince ince kullanmalısınız. Ayrıca direkt ipin ucuna sahteyi bağlarsanız balık ipten ürkecektir ve av skorunuz düşecektir. Bu yüzden ipin ucuna 50-100 cm arasında leader misina bağlamalısınız.

LRF ile İstavrit Avı için Sahte Seçimi:

LRF ile İstavrit avı için birçok çeşit sahte kullanabilirsiniz. Bu sahte tercihleri bölgeden bölgeye değişebilmektedir. Örneğin Akdeniz’de daha çok micro jig kullanılırken Marmara’da silikon + jighead kullanılmaktadır.

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri
İstavrit için sahte seçimi

Marmara bölgesinde av yapıyorsanız, jig, rapala gibi şeylerle uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Marmara balıklarının daha ufak olması sebebiyle Marmara bölgesinde en iyi sahte seçimi silikon olacaktır. İsome pembe, berkley gulp baby sardine kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunlar dışında beyaz, turuncu, pembe kokusuz silikonlar da kullanabilirsiniz.

Çapari ile İstavrit Nasıl Tutulur?

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri
Çapari ile İstavrit Nasıl Tutulur?

Eğer zevk olmasa da olur, daha çok balık tutmak istiyorum diyorsanız çapari kullanmaya yönelmelisiniz. İstavrit avının en verimli ve en kolay olduğu teknik çapari tekniğidir. Çaparinin üzerinde 10-20 köstek, en altta da kurşun bulunur. İğnelerin arkasında simli ip bulunur. Bu şekilde at-çek yaparak balığın dikkatini çekmek hedeflenir. İyi kullanıldığında tek atışta tüm iğnelerin balıkla dolması mümkündür. Çapari ile istavrit nasıl tutulur? sorusuna da bu şekilde cevap vermiş olduk.

Yemli Olta ile İstavrit Nasıl Tutulur?

Şimdi geçelim Yemli olta ile istavrit nasıl tutulur sorusuna. Öncelikle kendinize 5-6 köstekli takım hazırlamalısınız. Bedeni 0.20-0.25 kalınlığında, köstekleri ise 14 cm uzunluğunda ve 0.15-0.18 kalınlığında yapabilirsiniz. Yem olarak karides, tavuk göğsü, istavrit veya hamsi fleto kullanabilirsiniz.

İstavrit Balığı Hakkında

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri
İstavrit Özellikleri

İstavrit balığı, Türkiye’nin tüm denizlerinde yaşayan bir balıktır. Lezzetli ve çok kolay yakalanan bir balık olması ülkemizde İstavrit avcılığının çok yaygın olmasına neden olmaktadır. Yılın birçok döneminde çok ucuz fiyatlara satılan İstavrit, halk tarafından en çok tüketilen balık türleri arasındadır.

İstavrit balığının dünya üzerinde yaklaşık 15 çeşidi mevcuttur. Ülkemizde 2 çeşit istavrit bulunuyor. Bunlardan birisi karagöz istavrit, diğeri ise sarıkanat istavrittir. Karagöz istavrit en fazla 25 cm boya kadar ulaşabilirken sarıkanat istavrit 50 cm’ye kadar büyüyebilmektedir.

İstavritler, sürü halinde gezen bir balık türüdür. Bu özellikleri istavritleri kolay avlanabilir kılmaktadır. İstavritler hamsi, çaça, çamuka gibi balıklar ve bu balıkların yavrularıyla beslenir. Mevsime göre Marmara, Karadeniz ve Ege arasında göç ederler.

İstavrit Balığı Mevsimi

İstavrit balığı, kış aylarında kendini yağlandırması sebebiyle en çok Kasım ve Şubat aylarında lezzetli olur. İstanbul Boğazı’nda yılın her ayında av yapmak mümkünken diğer bölgelerde nisan-kasım ayı arasında av yapılabilir.

İstavrit Balığı Faydaları

İstavrit balığının tüm balıklarda olduğu gibi birçok faydası vardır. İşte istavrit balığı faydaları:

 • Hormonal dengenin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Sinirsel hastalıklara faydası vardır.
 • Damar esnekliği kazandırır, kan akışı ve kan dengesini de geliştirir.
 • A, B2, B6, C ve B12 vitaminleri bulundurur. Vitamin açısından zengin bir balık türüdür.
 • Hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Migren ve eklem ağrılarına iyi gelir.

İstavrit Balığı Besin Değerleri

100 gram istavrit yaklaşık olarak şunları içerir:

 • 127 kcal
 • 15,7 gr. protein
 • 6,8 gr. yağ
 • 31 mg. magnezyum
 • 10 mg. iyot
 • 0,09 mg. B1 vitamini (tiyamin)
 • 0,3 mg. B2 vitamini (riboflavin)
 • 9 mg. B3 vitamini (niyasin)
 • B12, A ve B vitaminleri

İstavrit Nasıl Pişirilir?

Istavritlerinizi ayıklanmış olarak güzelce aldınız ya da evde pişmeye hazır bir hale gelecek halde ayıkladınız. Şimdi sırada pişirme var. Ama “Acaba istavriti nasıl pişirsem?” diye düşünüyorsunuz diyelim… İşte o an bu değişik pişirme yöntemleri gelsin aklınıza.

Hadi o vakit hiç vakit kaybetmeden farklı istavrit pişirme yöntemlerini bütün püf noktalarıyla anlatmaya başlamış olalım.

Fırında İstavrit Nasıl Pişirilir?

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri
Fırında istavrit tarifi

Geçelim fırında istavrit pişirme konusuna. Belki de istavritin en lezzetli olduğu hali fırında pişirilmiş halidir. Özenle ayıklayıp temizlediğiniz istavritleri yağladığınız fırın tepsisine dizin. Daha sonra balıkların etrafına kesilmiş soğan halkaları, limon parçaları, isteğe bağlı olarak domates ya da patates dilimleri ekleyin. Ayrıca balığın ağır kokusunu azaltmak ve nefis bir aroma vermek amacıyla tepsiye birkaç adet defne yaprağı koymanızı tavsiye ederiz. Son olarak yine önceden 180 derecede ısıtmaya başladığınız fırında kontrollü bir şekilde pişirin.

Izgarada İstavrit Nasıl Pişirilir?

İstavrit Nasıl Tutulur? - Özellikleri, Mevsimi Balık Türleri
Izgarada İstavrit Tarifi

Evinizde ızgara bulunuyorsa ve mısır unu kullanmadan istavrit pişirmek istiyorsanız bu tarifi değerlendirebilirsiniz. İstavritleri iyice yıkayıp temizledikten sonra balıkları büyük bir kaba boşaltın. Kaba aldığınız balıkların üzerine isteğinize göre zeytinyağı ya da sıvı yağı gezdirin. Bu işlemden sonra damak zevkinize göre tuz ve kekik katıp malzemelerin iyice karışmasını sağlayın. Kekik sevmiyorsanız farklı baharatlar da kullanabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ızgaranızı çalıştırın. Izgaranın tabanını soğan ya da patatesle güzelce ovun. Bu şekilde balıklar pişerken tabanına yapışmayacaktır. Ardından fırça yardımıyla tabanı yağlayın ve marine ettiğiniz balıkları üzerine dizin. Arkalı önlü pişirip sıcak sıcak servis edin. Izgarada istavrit pişirmek işte bu kadar kolay.

Yazar Hakkında

citay

1 Yorum

Yorum yaz