Genel

LRF ile İstavrit Avı, Nasıl Yapılır? 2021**

LRF ile İstavrit Avı yazımıza hoş geldiniz. İstavriti çapari ile, yemli sistemle, silikon, maket balık ve jigle yakalayabilirsiniz. LRF ile İstavrit avı yapacaksanız, ve Marmara bölgesinde av yapıyorsanız İstavriti en verimli şekilde avlamak için silikon kullanmalısınız. Ancak iş yalnızca kamış, makine ve silikondan ibaret değil.

Ayrıca İstavrit Nasıl Tutulur? Yazımızı okuyabilirsiniz.

LRF ile İstavrit Avı, Nasıl Yapılır? 2021** Genel
LRF ile İstavrit Avı

LRF ile İstavrit Avı

İstavrit Avı çapari ile çok kolay yapılabilen bir av türüdür. Ancak LRF ile İstavrit avı yapmanın tadı bambaşka. Ayrıca istavritin boyları da hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar büyük olabiliyor. İstavrit, sezon başladığında havyarını dökmek için kıyıya yaklaşıyor. Kıyıda nisan, mayıs aylarında bir furya ile muazzam iriliklerde istavrit yakalayabilmek mümkün.

İstavrit balığının LRF ile yakaladığınız boyutlarını çapari ile yakalama şansınız düşük. Bu sebeple bana LRF ile İstavrit avı yapmak daha cazip geliyor. Marmara bölgesinde LRF Tekniğinin de can damarı olan istavrit balığı için en verimli çalışan sistem silikon&jighead kombinasyonudur.

LRF ile İstavrit Avı için Misina Seçimi

Şimdi sıra LRF ile İstavrit Avı için Misina Seçimi konusunda. İstavrit balığı, göz yapısından dolayı mı bilinmez ancak ince misina ile kalın misinayı çok rahat ayırabiliyor. Bu durumu çapari ile istavrit avı yapanlar iyi bilirler. İnce takımla bağlanan çapari ile alınan balık sayısı kalın takımla bağlanan çapari ile alınan balık sayısından her zaman daha fazladır. LRF avı için de aynı şekilde ince misina çok ama çok önemli.

LRF ile İstavrit Avı, Nasıl Yapılır? 2021** Genel
LRF Misinası Seçimi

Ben ip& leader kombinasyonu ile av yapmayı tercih ediyorum. İp olarak 0.06 mm Sakura Ultra Thin, misina olarak ise 0.13mm stroft fc ile sezona başladım. Misina kalınlığının av verimine ettiği farkı anlamak için önce kalın 0.18-0-20mm bir Flouro carbon ile leader yapıp deneyebilirsiniz.

En fazla ne kadar ince leader yapabilirim diye düşünüyorsanız bu durumda kullanacağınız jighead de belirleyici etken olmaktadır. 0.09mm misina ile 1 gr üstü atış yaparsanız (double uni knot düğümü için konuşuyorum) düğümlerde çok fazla patlama yaşayacaksınızdır.

Jighead’inizi savurmak için aldığınız güç esnasında misinanıza fazla yük binecek ve takımı patlatacaksınız. Bu yüzden 1-2 gr arası kullanımda 0.12-0.14 mm arası fc misina kullanmanızı tavsiye ederim. Daha kalın bir mono veya fc misina kullanmanızı önermem. 0.14mm üstü bir misina gereksiz kalın olacak ve verim düşürecektir.

LRF ile İstavrit Avı için Jighead Seçimi

Şimdi ise sıra LRF ile İstavrit Avı için Jighead Seçimi konusuna geldi. LRF ile İstavrit Avı yapmak isteyenlerin genellikle yanlış yaptığı kısım burası. LRF tekniğine yeni başlayan balıkçılar veya balığın çok uzakta olduğunu sanan spinci ve yemliciler 0.5 gram jighead ile 3-5 metreden alınan 30 cm boylarında istavritleri gördüklerinde şok oluyorlar. Arkadaşlar balığı çooook uzaklarda aramamalısınız. Balık akşam suyundan itibaren kıyıya 1 metreye kadar gelir. Bu yüzden ileriyi zorlamak yanlış tercihtir. Amaç ileriyi taramak değil jigheadi yavaş batırmak.

İstavrit Avı için Jighead Ağırlığı Nasıl Olmalı?

Jighead’in yavaş batmasını istiyorsak olabildiğince hafif jighead tercih etmek gereklidir. LRF ile İstavrit avı yaparken 0.5gr -1.5gr arası jighead tercih edebilirsiniz. Çok rüzgarlı zamanda en üst limite yaklaşabilirsiniz. Mera derin de olsa 0.9gramı geçmemeye çalışın. 1.5gram bile çok üst limitler diyebilirim. Çok akıntılı meralarda da yine istavrit için daha ağır gramaj çalışılabilir ama benim yine tercihim en zor yerde bile 1.5gr olmuştur.

Bunun dışında floating özellikli kısacası yüzen silikon kullanırsanız yem olabildiğince yavaş batacağından dolayı bölgeyi daha yavaş ve daha iyi tarayacaktır. 0.5gram ağırlığı 0.09mm fc ile atmak mümkün. Atışınızın erimi ise 10 metreler civarında olacaktır. Ancak 0.16-0.18mm mono ile bu erim 5-6metreye kadar düşecektir. Bu yüzden ince takım aynı zamanda yüksek erim de demektir.

İstavrit İçin Kaç Numara İğne Kullanılmalı?

LRF ile İstavrit Avı yaparken kaç numara iğne kullanacağınız meranızdaki İstavritlerin boyuna göre seçilmelidir. İri İstavritlerde 6 numara jighead kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak 8 numara hem iri hem normal boy için ideali.

LRF ile İstavrit Avı için Silikon Seçimi

LRF ile İstavrit avı için silikon seçimi konusuna geçelim. Sezon başında koyu renkler ve turuncu çok daha verimli iken, sezon ortasında açık renklere ve sezon kapanırken tekrar kapalı renklere dönüş yapıyor. Çantada bir silikonla LRF avı yapmayın, çeşitlendirin ki balık huy değiştirdiğinde işinizi zora sokmayın.

LRF ile İstavrit Avı, Nasıl Yapılır? 2021** Genel
LRF Silikon Seçimi

Yazdıklarımın dışında bir de balığın huyu suyu var tabi ki. Çantanızda farklı markalara ait silikon ve jighead mutlaka bulundurun. Rüzgarlı ve akıntılı bir yer olabileceğini düşündüğünüz meraya da farklı gramajlar mutlaka götürün. İstavrit kokuyu sevse de aksiyon ve renk de çok çok önemli.

Ben LRF ile İstavrit Avı yaparken genellikle Berkley Gulp markasının Baby Sardine Turuncu, Beyaz, Pembe renklerini veya Isome Pembe L silikonunu kullanıyorum. Kokusuz silikonlarla da verimli av yapabilmek mümkün ancak ben tercih etmiyorum.

Yazar Hakkında

citay

Yorum yaz