LRF Nedir? Nasıl Yapılır? 2021

Merhaba, “LRF Nedir? Nasıl Yapılır” yazısına hoş geldiniz. Bu yazıda LRF avcılığı hakkında her türlü bilgi ve LRF avcılığı yaparken sizi başarıya ulaştıracak her türlü etmenlerden bahsedeceğiz. Şimdi isterseniz gelin yazıya geçelim.

LRF Nedir?

LRF Nedir? diye düşünüyorsanız size şöyle cevap verebilirim; Light Rock Fishing (LRF) yani Hafif Kaya Balıkçılığı, balıkçıların tatlı ve tuzlu sudaki mini türleri yakalamak için çok küçük kancalar ve yemler kullanarak av yaptığı bir balıkçılık tarzıdır (Diğer büyük balık türleri de yakalanabilir).

LRF disiplini, Japonya’da balıkçıların “neden her zaman en büyüğü yakalamaya çalışıyoruz” düşüncesi ile ortaya çıktı. Bu düşünceye istinaden büyük balıklara oranla çok daha fazla bulunan kıyıya yakın küçük balıkları yakalama amacıyla LRF disiplini ortaya çıktı.

Her sene Avrupa sularından giderek daha da az sayıda büyük balığın çıkmasıyla, bu tür balıkçılığın Avrupa’ya ve nihayetinde Türkiye’ye doğru yayılması uzun sürmedi. Bugün, LRF, Türk deniz balıkçılığı pazarının hızla büyüyen bir bölgesidir ve giderek artan sayıda balıkçı bu avcılık tarzıyla ilgilenmeye başlamıştır. LRF Nedir? sorusunun cevabı budur.

LRF Nedir ve Neden Popülaritesi Artmaktadır?

LRF Nedir ve Neden Popülaritesi bu kadar artmaktadır sorusunun cevabı ise şöyle; Light Rock Fishing yani LRF, at-çek balıkçılığının bir türüdür. Son derece hafif ve hassas kamışlar, kafa çapı ufak makineler, çok ince ip veya misinalar ve ufak sahteler kullanılır. LRF takımlarının inceliği ve hafifliği LRF avcılığını daha önce deneyimlemeyen birine gülünç gibi gelse de aslında bu hassas takımlar LRF avcılığının olmazsa olmazlarındandır.

Hafif Kaya balıkçılığı, aslında nadir yakalayabileceğiniz büyük balıkları yakalama umudu olmadan, büyük yemler atmadan mevcut olan balıkları hedefleyerek balıkçılığın tadını çıkarma ile alakalıdır. LRF, balıkçıların orada olmayan balıkları yakalamak için zaman harcamak yerine, avlakta her zaman bulunan ufak balıkları yakalamaktan zevk almasını sağlayan bir balıkçılık tarzı olarak özetlenebilir. LRF Nedir sorusunu ve LRF’nin bu kadar popüler olma sebebini bu şekilde açıklayabilirim.

LRF Nedir? Nasıl Yapılır? 2021 LRF Balık Avı Teknikleri
LRF Nasıl Yapılır?

LRF’nin Avantajları Nelerdir?

LRF avcılığı hassas, hafif ve küçük ekipmanlarla yapıldığından dolayı Surf ve Spin tekniklerine göre hareket etmesi daha kolay bir av tekniğidir. LRF ekipmanlarınızın hepsi (kamış hariç) bir sırt çantasına sığar. Bildiğiniz üzere spin ve LRF avcılığı yaparken avlakta sürekli hareket etmek gerekebiliyor. LRF’nin hafif bir teknik olması bu işi biz balıkçılar adına oldukça kolaylaştırıyor. İşte bazı LRF Avantajları:

 • Çok daha ince takımlar ile av yaptığınız için balığın tüm mücadelesini elinizde hissedersiniz.
 • Ekipmanlar hafif olduğu için taşırken veya hareket ederken zorluk yaratmaz.
 • Eğer kamışınızı koyacak yeriniz varsa veya tele kamış kullanıyorsanız seyahat ettiğiniz şehirlere ekipmanlarınızı götürerek tatil yaptığınız şehirde bile avınızı yapabilirsiniz.

LRF’nin Dezavantajları Nelerdir?

LRF Nedir yazımıza devam ediyoruz… Eğer hiçbir şey dört dörtlük değildir, “LRF’nin Dezavantajları Nelerdir?” diye düşünüyorsanız işte bu sorunun cevabı. LRF bana göre en eğlenceli av tekniği olsa da bu teknik yeni başlayan kişiler için bazı zamanlarda zor olabilir. Bu yüzden ben, balıkçılığa yeni başlayan kişilere LRF avcılığını önermiyorum.

 • İp ve kullanılan sahtelerin çok hafif ve ince olması, rüzgarlı havalarda uzman balıkçılara dahi zor avlar, sorunlar yaşatabiliyor.
 • Eğer bütçeniz çok kısıtlıysa LRF avcılığı sizin için biraz zor gelebilir. Çünkü özellikle son güncellenen dolar kuru yüzünden her LRF ekipmanı oldukça pahalılaştı.
 • Balıkçılığa yeni başlıyorsanız, ekipmanların ince olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü bu tarz ince kamış ve ipler fazla zorlanmayı sevmez. Zorlarken ipi veya kamışı kırabilirsiniz.

LRF Ekipmanları Nelerdir? Nasıl Seçilmelidir?

Eğer balık avcılığına veya LRF avcılığına yeni başlıyorsanız muhtemelen kafanızda LRF ekipmanları nelerdir? nasıl seçilmelidir? sorusu vardır. Şimdi gelin tek tek LRF ekipmanlarını ve bu ekipmanların nasıl seçilmesi gerektiğine bakalım.

LRF Kamışı Nasıl Seçilmelidir?

Türkiye’de çok çeşitli LRF kamışları bulunsa da, LRF’nin tüm dünyadaki popülaritesi artmaya devam ettikçe her gün farklı farklı kamışlar üretiliyor. Çoğu LRF kamışı 180 – 240 cm aralığındadır. Kamış seçiminiz avlağınıza, ihtiyacınıza göre seçilebilir. Örneğin çalılıkların arasında, derenin kenarında av yapan birisi için 240 cm kamış gereksiz uzun olacaktır. Ancak kayalıklarda av yapan bir balıkçı için 180 cm boyundaki kamış sahte yemi uzağa atmak açısından eksik kalacaktır.

LRF Nedir? Nasıl Yapılır? 2021 LRF Balık Avı Teknikleri
LRF Kamış Seçimi Nasıl Olmalı?

Diğer av disiplinlerinde olduğu gibi LRF kamışlarında da kamış atar aralığı vardır. Bu atar aralığı genellikle 0.5-15 aralığında değişmektedir. Atar aralığı küçüldükçe kamışın hassaslığı, hafifliği ve hissiyatı artar. Ancak kamışın dayanıklılığının ve sağlamlığının düşeceğini unutmayınız. Atar aralığı arttığında ise kamışın hassaslığı ve hafifliği düşer.

Genellikle sadece istavrit, kaya balığı gibi ufak balık hedefli av yapan balıkçılar 0.5-5 gram aralığındaki kamışları tercih eder. Levrek, Turna, Çinekop gibi balıkların avcılığını yapanlar ise genelde 3-15, 3-21 gibi aralıklarda kamış tercih eder. Bu aralık tamamen hedef balığa ve kullandığınız sahtelere göre değişmektedir. Örneğin sadece silikon ile levrek avı yapan bir balıkçı 0.5-5 atar aralığında kamış kullanabilir.

LRF Makinesi Nasıl Seçilmelidir?

LRF disiplini ile avcılık yapan balıkçıların büyük çoğunluğu, genellikle 500, 1000 veya 2000 ebatlarında küçük bir makine kullanır. Bu tarz küçük makineler hafifliği, hafif kamışlara olan uyumu ve tam anlamıyla LRF’nin amacıyla bağdaştığı için genellikle tercih edilir.

LRF Nedir? Nasıl Yapılır? 2021 LRF Balık Avı Teknikleri
LRF Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Eğer hedefiniz çok büyük balıklar değilse drag ve makine devir değerini göz ardı edebilirsiniz. Makine sarım hızı ise çok önemli bir faktördür. LRF’ye yeni başlayan çoğu balıkçı çok hızlı veya çok yavaş sarım yaptığı için başarıya ulaşamayabiliyor. Yine bu faktörü de hedef balığınıza göre seçmelisiniz.

Örneğin istavrit avcılığı yapan birisinin yavaş sarım yapan bir makine, Çinekop gibi balıkların avcılığını hedefleyen balıkçının ise hızlı sarım yapan makine tercih etmesinde fayda vardır.

İp veya Misina Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İp veya misina tercihi LRF avcılarını tam olarak ikiye bölüyor diyebiliriz. İpin daha iyi olduğunu savunan balıkçılar ipin misinaya göre çok daha sağlam ve eriminin daha iyi olmasından dolayı ip tercih etmenin daha doğru olduğunu düşünüyor. İp yerine misina kullanımını savunan balıkçılar ise, misinanın ip kullanımındaki gibi leader gerektirmemesi, ipe oranla daha görünmez olduğundan dolayı daha avcı olmasını, ip kullanımındaki gibi kuşgözü olmamasını ve daha ekonomik olmasını gerekçe gösteriyor.

İp mi Misina mı?

Benim düşüncemi soracak olursanız istavrit avları hariç ip kullanıyorum. Sadece istavrit avlarında ise 0.10 mm misina kullanmaktayım. İstavrit dışı avlarımda ise 0.06 ip kullanıyorum. Siz de tercihinizi hedef balığa, bütçenize ve aklınıza yatkın olan kısma göre yapabilirsiniz. Ancak balıkçılığa yeni başlayan kişilere rüzgarlı havalardaki kuşgözü problemi yaşanmasından, leader kullanılmasının gerektiğinden dolayı tavsiye etmiyorum.

İp Avantajları:

 • Erimi misinaya göre daha yüksek.
 • Hissiyatı misinaya göre çok daha iyi.
 • Misinaya göre daha dayanıklı.

İp Dezavantajları:

 • Sürtünmelere karşı misinaya göre daha dayanıksız.
 • Rüzgarlı havalarda savrulma yapıyor.
 • Dikkat etmediğinizde kuşgözü yapıp av sırasında can sıkıcı olaylar yaşatabiliyor.
 • Yine dikkat etmediğinizde kamışınızın ucuna dolanarak yemi fırlattığınızda kamışınızı kırmanıza sebebiyet verebiliyor.
LRF Nedir? Nasıl Yapılır? 2021 LRF Balık Avı Teknikleri
Kuşgözü Nedir? Neden Olur?

Misina Avantajları:

 • İpteki gibi leader yapmak gerekmiyor.
 • İpe göre çok daha ekonomik.
 • İp gibi burgu, kuşgözü problemi yaşatmıyor.
 • Kayalara, balığın dişlerine veya sivri yüzeylere sürtünmede ipe göre daha dayanıklı.
 • İpe göre daha görünmez olduğundan dolayı daha avcı.

Misina Dezavantajları:

 • İpe göre daha dayanıksız.
 • Hissiyatı ipten daha düşük.
 • Erimi ipten daha düşük.

LRF Sahtesi Seçimi Nasıl Olmalı?

LRF avcılığı yaparken kullanabileceğiniz birçok sahte çeşidi vardır. Sonuç veren sahteleri deneyimleyip bulmak da bu işin eğlenceli parçasıdır diyebiliriz. LRF avcılığı yaparken kullanabileceğiniz sahtelerden bazıları şunlardır: silikonlar, jigler, maket balıklar. Bu seçimleri avlağınıza, hedef balığınıza göre yapmalısınız. Eğer hedefiniz istavritse size kesinlikle silikon ile avlanmanızı tavsiye ederim. Ancak hedefiniz çinekop ise silikon yerine maket balık kullanılabilir. Her balığın avcılığının detaylı yazısı sitemize eklenecektir.

Silikonlar kendi içinde kokulu ve kokusuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Kokulu silikonlar, kokusuz silikonlara göre daha dayanıksız, süngerimsi bir yapıda olur ve aminoasit sıvısı ile desteklenir. Bu sıvı balığı cezbettiği için kokusuz silikonlara göre çok daha avcıdır. Kokulu silikonların başında Berkley Gulp ve İsome gelmektedir.

Jighead Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Jighead, silikonunuzu taktığınız ağırlıklı iğnedir. Bu iğneye silikonunuzu geçirip tam ortasından iğneyi çıkartmanız gerekmektedir. Jighead seçiminizi yine hedef balığa ve avlağınıza göre seçmelisiniz. Daha hafif jighead, düşerken süzüldüğü için daha avcı olacaktır. Örneğin istavrit avında hafif jighead seçimi av performansınızı 2’ye 3’e katlayabilir. Tabii jighead seçimi bunlarla sınırlı değil. Jighead şekli, iğne şekli, iğne uzunluğu da önemli faktörler. Detaylı Jighead seçimi yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LRF Mera Seçimi Nasıl Olmalıdır?

LRF Mera seçimi oldukça farklı ve fazla faktörlere göre değişmektedir. Örneğin eşkina avında kayalık meraların seçilmesi daha doğru olurken mırmır avı yaparken kumluk mera seçmek çok önemlidir. Bu faktörler av performansınıza direkt olarak etki etmektedir. Her balığın mera seçimini buraya yazamayacağımız için merak ettiğiniz balığı sitemizin arama bölümünden aratarak o balık için nasıl mera seçilmeli bilgilerine ulaşabilirsiniz.

LRF Aksiyon Teknikleri

LRF avı yaparken birçok çeşit aksiyon verebilirsiniz. LRF Aksiyonu, sizin sahte balığınızı hareket ettirmek amacıyla kamışa yaptığınız hareketlere verilen isimdir. En yaygın olan aksiyon tekniği zıplatma tekniğidir. Yavaşça sarım yaparken tık-tık-tık şeklinde kamışınızı hafifçe yukarı kaldırarak zıplatma aksiyonunu uygulayabilirsiniz. Detaylı aksiyon teknikleri yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

Ayrıca LRF Aksiyon Teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim:

LRF ile Hangi Balıklar Yakalanabilir?

Aslında LRF ile hangi balıklar yakalanabilir? sorusu çok mantıklı bir soru değil. Çünkü aslında LRF takımları ile çoğu balığı yakalayabilirsiniz. Asıl problem bu ince takımlar ile bu balıkları çekebilmek 🙂 Ancak özet geçmek gerekirse Türkiye sularında bulunan şu balıkları LRF yöntemi ile yakalayabilirsiniz:

 • Alabalık Balığı
 • Perch Balığı
 • Turna Balığı
 • Sudak Balığı
 • Yayın Balığı
 • İstavrit Balığı
 • İskorpit Balığı
 • Kaya Balığı Balığı
 • İspari Balığı
 • Karagöz Balığı
 • Mırmır Balığı
 • Eşkina Balığı
 • Çinekop, Sarıkanat, Lüfer Balıkları
 • Levrek Balığı
 • Zargana Balığı
 • İzmarit Balığı
 • Kalkan ve Pisi Balığı
 • Çupra Balığı
 • Kırlangıç Balığı
 • Mezgit Balığı
 • Balon Balığı
 • ve listeye yazamadığım birçok balığı LRF yöntemi ile yakalayabilirsiniz.

Sormak istediğiniz soruları, iş birliği taleplerinizi iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Örnek LRF avını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir diğer av tekniği hakkında olan Texas Rig Nedir, Nasıl Yapılır? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Değerli okurlarımız, bugün LRF Nedir? LRF Nasıl Yapılır, LRF Ekipmanı seçimi nasıl olmalı? konularına değindik. Ayrıca LRF Kamış seçimi nasıl olmalı, LRF kamışı, LRF makine tavsiye, lrf kamış tavsiye, en iyi lrf kamışı, en ucuz lrf kamışı, en ucuz lrf makinesi, ip mi misina mı, istavrit için misina, lrf avlak seçimi, lrf ile hangi balıklar yakalanabilir, lrf ile turna avı, lrf ile levrek avı, lrf ile çinekop avı, lrf ile istavrit avı, lrf nedir konuları için Google’de arama yapabilirsiniz.

Bu yazıda 6 yorum var

Bir cevap yazın