Mırmır Balığı, Mırmır Avı **2022

Mırmır Balığı yazısına hoş geldiniz. Bu yazıda Mırmır Balığı ve Mırmır avı konularından bahsedeceğiz. İsterseniz şimdi yazımıza geçelim. LRF avcılarının da bu balığın güçlülüğünden dolayı çok zevkle avlarını yaptığı mırmır avı balığının avı üzerine bir yazı yazmak istedim.

Mırmır Balığı

Mırmır balığı öncelikle yapısı itibariyle üzerinde çizgileri bulunan, ağzı dişsiz ve dudak yapısı kumu karıştırmasına daha müsait bir yapıdadır. Mırmır Balığı kumsal alanlarda yaşayan omega-3 kaynağı bir balıktır. Genellikle kumluk alanlarda ve sürü halinde gezen, iskele içleri, gemi batıklarında kumluk alanları karıştırarak kendine yem bulan bir balıktır. Tam kıyıdan derin her bölgede avlanabileceğiniz bu balık kumluk plaj gibi alanlarda yaşar. Hatta denizde yüzerken ayaklarınızın diplerinde kumu eşeleyen yavru mırmır balıklarını görebilirsiniz.

Eğer mırmır avı saatlerini sorarsanız, sabah suyunda yüksek verim alacağınız gibi genellikle akşam suyu ve tüm gece de av vermektedir. Ben genellikle en verimli avlarımı gece güneş tamamen battıktan sonra yapsam da defalarca gündüz de LRF yöntemi ile Mırmır Balığı tutanları gördüm.

Mırmır Balığı, Mırmır Avı **2022 Genel Balık Avı Teknikleri Balık Türleri LRF
Mırmır Balığı

Mırmır Avı Nasıl Yapılır?

Mırmır balığı büyük cüssesi ve güçlü olması dolayısıyla kalama ayarınızı mümkün olduğunda açık tutmanızı öneririm. Sıkı bir kalama ile balığın iğnenin ağzına takılmasıyla birlikte o irkilme ile ilk kafa atışında misinayı düğümünüzden patlatabileceğinizi unutmayın. Mırmır Avı yukarıda da söylediğimiz gibi çok keyiflidir. Ayrıca etinin lezzetli ve omega-3 deposu olması da çok önemlidir. Mırmır balığı avlamak için birçok yöntem mevcuttur. Şimdi gelin Mırmır Avı Teknikleri konusunu inceleyelim.

Püf Nokta!

Yazının başında da belirttiğim gibi kurtçuklarla beslenirler. Midyelerin içlerinde bulunan ama en çok kum kurdu dediğimiz kurtlarla beslenirler. Kuma sertçe vurup bir miktar kumu ağzına alarak kum içindeki kurtları mideye indirir. Bu yüzden eğer sığ meralarda denizin hafifçe bulandığını görüyorsanız, bölgede mırmır olma ihtimali yada mırmır geçmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Mırmır Avı Teknikleri

Mırmır Avı Teknikleri konusunda 2 farklı av tekniği vardır. Bu yöntemlerden ilki dip oltası ile mırmır avıdır. Diğer yöntem ise LRF ile Mırmır Avı yöntemidir. Şimdi bu yöntemleri detaylı inceleyelim.

Dip Oltası ile Mırmır Avı

Dip oltası ile Mırmır Avı yaparken 3 köstekli takım yapmanızı tavsiye ederim. İğneleri hedef boyuta göre 2-3-4-5-6 numara olarak seçebilirsiniz. Ben genellikle 4-5 numara kullanıyorum. Kösteklerin aralığını ayarlarken tüm yemlerin kumda yatması gerektiğini göz önünde bulundurun. Eğer meranız akıntılı değilse olabildiğince hafif kurşun kullanmanızı tavsiye ederim.

Mırmır Avı İçin Yem Önerisi

Mırmır avı yemi konusuna gelirsek, Kaya, kum, boru kurdu mırmır balığının çok sevdiği yemlerin başında gelir. Ayrıca teke, mamun,  sülünes, midye, tavuk göğsü gibi yemleri de kullanabilirsiniz.

LRF ile Mırmır Avı

LRF ile Mırmır Avı gerçekten her balıkçının denemesi gereken bir avdır. LRF tekniğinde ekipmanlar ince ve Mırmır Balığı mücadeleci bir balık olması sebebiyle çok keyifli geçen bir av türüdür. LRF Nedir bilmiyorsanız buraya tıklayarak LRF hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazıya ulaşabilirsiniz.

Mırmır Balığı, Mırmır Avı **2022 Genel Balık Avı Teknikleri Balık Türleri LRF
LRF ile Mırmır Avı

LRF ile Mırmır Avı yaparken temel LRF ekipmanları haricinde bazı özel ekipmanlar kullanmalısınız. Sahte seçimi olarak micro jig veya silikon kullanmak av verimini arttıracaktır. Maket balıklar ile mırmır balığı tutma şansınız neredeyse 0’dır. Genellikle dipteki kumu karıştırırken kurtçukları yiyen bu balık için bir yöntem de jiglerle avlanma. Jiglerin altındaki üçlü iğneyi çıkararak asist iğneye de bir silikon yem takarak dipte ufak zıplatmalarla yada kumun üzerinde sürüyerek düz çekimlerle de mırmır avı yapılabilir.

Aksiyon Türü ve Mera Seçimi

Öncelik mera seçmek tabiki. Bu konuda da dip yosunluk ve kumluk alanları yoklayabilirsiniz. Gelelim aksiyon konusuna. Yapı itibariyle kafası öne eğik olduğundan ve dip taradığından yemi dipte çok hafif zıplatarak minik hareketlerle çekebilirsiniz. Zıplatmak ile sürüklemek arasında büyük fark var tabiki. Sürüklerseniz balığı ürkütebilirsiniz. Dip balığı olmasından dolayı 2,2-2,5 gr jigheadlerle çalışabilirsiniz. Bunların bize avantajı atış erimini yükseltecektir. Su içinde yüzmesini değil dipten ufak hareketlerle çekimini istediğimiz için ağır (Max 3 gr düşünün) jigheadler ile çalışabilirsiniz. Hem dibe hızlıca batar hem de atış erimi artar.

Balık oltaya vurduğunda: Balığın jigheadi yokladığını hissederseniz kamışla ufak bir tasma vurarak jigheadin damağına takılmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında da biraz kalama verin ve balığı yorduktan sonra kepçeleyerek tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer doğru merayı bulursanız sürü halinde gezdiği için yemi diğer sürü balıklarına kaptırmamak için hemen mideye indirmek isteyecektir. Bu bakımdan dipte aksiyon verdiğiniz kurt türevi yemler(Motor oil veya kırmızı gulp gibi) yada teke benzeri (Örneğin reins glow) yemler, ilgisini çekecektir.

Silikon tercihinde ise ecogear yemlerinden pembe ve diğer renkleri, gulpun uzun olan kırmızı, kısa 5 cm lik kırmızı ve motor oil renkleri ile mırmır yakaladım. Kokusuz silikonlardan da glow özellikli ürünleri tavsiye edebilirim.

Mırmır Balığı, Mırmır Avı **2022 Genel Balık Avı Teknikleri Balık Türleri LRF
Mırmır Balığı

Mırmır Avı Takımı Nasıl Olmalı?

LRF takımınız istavrit avında ne ise, aynı şekilde avlanmaya devam edebilirsiniz. Ekstra bir ekleme yapmadığım oltamda tek dikkat ettiğim, istavritte cultiva gibi ince iğneli jigheadler kullanırken, mırmır eşkina gibi balıklar için iğnesi biraz daha kalın jigheadler tercih ediyorum. Misina kalınlığı istavrit avında da olduğu gibi genellikle 0,16 mm mono misina. Yada ip tercihinde 0,08 mm örgü ip önüne 0,18-0,20mm FC yada mono ile yapılmış leader misina.

Mırmırı avladıktan sonra ise kullandığımız oltaların ince olduğunu unutmayarak kepçe ile sudan çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Eğer kepçeniz yoksa da oltanızı kenara bırakarak elinizle (Kesinlikle kamışla değil!!) misinadan tutarak sudan çıkarabilirsiniz. Kamışla balığı belki kamışı çatlatmadan kırmadan kaldırabilirsiniz fakat kaldırdığınız anda çırpınma ile oluşan ekstra basınç yüzünden yine kamışı kırabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Bir sonraki avınıza geldiğinizde yine av yapmak istiyorsak meralarımızda tüm balıkları alıkoymak yerine vicdani limitlerinizi unutmamanızı öneriyorum.

Bu yazıda 2 yorum var

  1. Hakan

    Yararlı bilgiler için teşekkürler…

    1. citay

      Rica ederim, keyifli okumalar…

Bir cevap yazın