Genel

Misina Çeşitleri ve Özellikleri **2021

Misina çeşitleri ve özellikleri, kullanılan oltanın türünden boyutuna kadar birçok değişkene bağlıdır.

Misina Çeşitleri ve Özellikleri

Dünya genelinde en popüler hobi türlerinden birisi olan balıkçılık, günümüzde birçok kişinin vazgeçilmez eğlenceleri arasındadır. İnsanlık tarihinde de önemli bir yeri olan bu uğraş, modern dünyada da çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. 

Bu durumdan kaynaklı olarak, her dönemde balıkçılık ekipmanlarına ihtiyaç duyulur. Balık tutmak için gerekli olan malzemeler arasında olta baş sırada yer alır. Oltaların kurulumu ve bir araya gelmeleri için, bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin başında ise, misina yer alır. Misina çeşitleri ve özellikleri arasında doğru tercih yapmak, oldukça önemlidir.

Olta takımının beden kısmını oluşturan malzemeye misina adı verilir. Olta takımlarının iğne, beden ve yardımcı malzemelerden oluşturulan bir düzenek olduğunu düşünürsek, misina bu tanımın içinde beden terimine karşılık gelen kısımdır. 

Genel olarak incelendiğinde 5 farklı misina çeşidinin bulunduğu görülür. Bu çeşitler; monofilament misina, ip misina, flourocarbon misina, fly misina çelik tel olarak adlandırılan misina çeşididir.  İçlerinde en çok kullanılan üç misina modeli ise, ip misina, mono misina ve hayalet misinadır. İp misina fiber maddelerin bir araya gelmesinden, mono misina naylonun bir araya gelmesinden oluşur. 

Piyasada birçok misina alternatifine rastlamak mümkündür. Esnek ve uzun olması ya da ürün malzemesinin kalitesi, misina seçiminde önem taşır. Bu ürünler tamamen kullanıcının ihtiyacına göre şekillenir. 

Bu yazımızda misina çeşitleri ve özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz. 

Misina Çeşitleri

Son 60 yıldır, dünyanın her yerinde satışı gerçekleştirilen naylon bazlı misina çeşitleri olan Monofilament Misina, dilimizde sadece filament olarak adlandırılır. Üretimi ve bir araya getirilmesi oldukça karmaşık bir sürece sahiptir. Üretim sonunda tek bir filament elde edilebilmesi için bir dizi üretim tekniğinin kullanılması gerekir. 

Farklı moleküllerin bir araya gelmesi ve pek çok naylonun eritilmesi sonucu ortaya çıkan monofilament, bu tür misinaların üretiminde kullanılan ana ve etken maddedir.  Mono misinalar, su yüzeyindeyken suyu çekerler ve yavaş batan bir yapıya sahiptirler. Pek çok farklı renk ve ağırlık seçenekleri bulunmasının yanında, en sık kullanılan misina çeşitlerinden birisidir. Farklı ağır çekerleri bulunması, balıkçılar için önemli bir ayrıntıdır. 

Diğer misina çeşitleri ve türlerine göre daha uygun bütçeli olması, kullanım sıklığını arttıran bir diğer neden olarak gösterilebilir. Kayalık alanlarda yapılacak balıkçılık için, uygun yapıya sahiptir ve kaya taşlarına karşı dirençli bir yapısı vardır. Sahip oldukları yuvarlak yapıları, daha kolay bir şekilde oltaya sarılmalarını sağlar. Esnek ve yumuşak yapıları, düğüm atabilmek için uygun bir yapıya sahiptir. En çok tercih edilen renkleri şeffaf ve mavi renklerdir. 

Bu tür misinalar, diğer misina türlerine göre daha az çeker gücü taşır. Yüksek çeker gücü gerektiren bazı avcılık türlerinde, kullanıma uygun olmayabilir. Suyu çeken yapıları nedeniyle uzun süre suya maruz kaldıklarında, yapılarında birtakım bozulmalar meydana gelebilir. 

Misina Özellikleri

Misina özellikleri, misinanın kullanım sebebine ve alalına bağlı olarak değişir. Genel olarak Misina kalınlıkları 0.10 ile 0.18 mm arasında değişen bir kalınlıkta olmalıdır. Kalın yapıda olan misinalara genelde şok misina adı verilir. Şok misinalar 5-6 tur olmak üzere makaraya sarılmalı ve o şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan kamışın 3 katı kadar uzunluğunda olması gerekmektedir.  Şok misina düğüm çeşitleri farklı şekillerde olabilir. 

Gelişigüzel atışlarda misina özellikleri zorlanır, çok fazla yük biner. Bu nedenle kullanılan misinaların, kalın olmaları gerekir. Bu açıdan örgü misinaların daha kalın ve daha kullanışlı oldukları görülebilir. Misina kısmını kalın tutmak, daha iyi atış yapabilme konusunda da yardımcı olur. Misina atılan yüke dayanıklı olmadığında kopma yaşanabilir ve bu durum avcılık yapanları zor duruma düşürebilir.

Yazar Hakkında

citay

Yorum yaz