Genel

Sazan Balığı, Sazan Avı, Sazan Yemi *2021

Sazan Balığı yazısına hoş geldiniz. Sazan avı son yılların popüler avlarından birisi. Sazan Avı için Sazan Yemi tavsiyesi de vereceğiz. İsterseniz şimdi yazıya geçelim.

Sazan Balığı Hakkında Bilgiler

Sazan Balığı, sazangiller (Cyprinidae) familyasından gelmektedir. Sadece göllerde ve yavaş akan derelerde bulunur. Tatlı su balığıdır denilebilir. Bu sebeple sazan avı oldukça yaygındır.

Sazan Balığı, Sazan Avı, Sazan Yemi *2021 Genel
Sazan Balığı

Sazan Balığı, genellikle solucan, larvalar ve bitkilerle beslenir. 40-45 yaşına, 30-35 kg ağırlığa kadar ulaşabilir. Türkiye’de Güneydoğu ve Akdeniz bölgeleri hariç tüm bölgelerde bulunur. Popülasyonunun bu kadar fazla olması ülkedeki sazan avı popülaritesini arttırıyor.

Sazan Balığı, havalar soğuduğunda toplu halde çamura yatarak kış uykusuna yatar. Üst dudağından 2 adet bıyık sarkar. Dipleri karıştırıp suyu bulandırarak yem ararlar. Sazan yemi bulmak bu sebeple çok da zor değildir. Aşağıdaki videodan sazanların beslenme biçimini öğrenebilirsiniz.

Sazan Balığı

Sazan Avı Teknikleri

Sazan balığı yakalamak istiyorsanız aslında bunun için çok fazla sazan avı tekniği yok. Genellikle sazan avı için şamandıralı, dip oltası veya küspe takımı kullanılır. Bu teknikleri meranızın yapısına göre seçmelisiniz. Benim tavsiyem derin meralarda dip oltası, sığ meralarda ise şamandıralı takım kullanmanız yönünde olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Turna Balığı, Turna Avı, Turna Balığı Nasıl Pişirilir? **2021

Sazan Yemi, Sazan Hamuru

Sazan Yemi arıyorsanız sazan avı yaparken kullanabileceğiniz en iyi yemler şunlardır: Solucan, ekmek, makarna, mısır, sazan hamuru. Bazı bölgenin balıkları mısırı daha çok severken bazı bölgenin balıkları solucanı veya ekmeği daha çok sevmektedir. Hangi yemin daha çok iş yaptığını bölgenizdeki balıkçılara sorarak veya deneme yanılma yöntemi ile öğrenebilirsiniz.

Eğer Sazan Avı Nasıl Yapılır? diye düşünüyorsanız size aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Videoyu izleyerek sazan avı taktiklerini öğrenebilirsiniz. Videonun üstüne tıkladığınızda video oynatılmaya başlayacaktır.

Sazan Avı

Yazar Hakkında

citay

1 Yorum

Yorum yaz