Genel

Turna Balığı, Turna Avı, Turna Balığı Nasıl Pişirilir? **2021

Turna balığı, çok büyük boyutlara ulaşabilen bir balıktır. Turna avı son zamanlarda çok popülerdir. Ayrıca Turna Balığı Nasıl Pişirilir? sorusu da çok yaygın sorulan bir sorudur. Bu yazıda bunlara cevap vereceğiz.

Turna Balığı Özellikleri

Turna Balığı boyutları şu şekildedir. Dişi turna(Rogner) 150 cm uzunluğa ve 65 kilo ağırlığa kadar büyüyebilir. Erkek (Milchner) turna maksimum 100 cm uzunluğunda olabilir. Turna (esox lucius) oluşumu Kuzey Asya, Avrupa ve Kuzey Kuzey Amerika’ya kadar uzanır ve bu da onu dünyanın en yaygın Tatlı su balığı yapar. Turna balığı, Esox cinsine aittir.

Turna Balığı, Turna Avı, Turna Balığı Nasıl Pişirilir? **2021 Genel
Turna Balığı

Turna Balığı, tatlı ve acı Suda bulunur. Bu sebeple Turna Avı çok yaygındır. Bu cinsin çok benzer bir türü olan Amur Pike (esox reichertii), Doğu Sibirya’da yaşar, diğer dört tür Kuzey Amerika’ya özgüdür.

Turna Balığı, yoğun, kıyıya yakın sualtı bitki örtüsü ile yavaş akan veya durgun suları tercih eder. Çakıllı yüzeylerin yanı sıra (algler) bulutlu göllere sahip berrak sularda yaşar. Turna balığı son derece uyumlu bir balıktır: Deniz seviyesinden yaklaşık 1.500 m yüksekliğe kadar sularda, aynı zamanda acı sularda kıyıda da bulunurlar.

Turna Avı Nasıl Yapılır?

Turna Avı Nasıl Yapılır? gibi bir düşünceniz varsa, buna şu şekilde cevap verebilirim. Bir turna gövdesine yakından bakarsanız, gözlerinin başın üst kısmına takılı olduğunu fark edeceksiniz. Bu, bu türün en iyi şekilde aşağıdan bakabileceğini göstermektedir. Bu nedenle tipik turna yemleri ortalama veya yüzey suyunda kullanılır , böylece daha derin olan turna balığı onları daha iyi görebilir.

İlginizi Çekebilir: LRF Nedir? Nasıl Yapılır? 2021

Turna Avı Nasıl Yapılır ve Turna Balığı konusunda aşağıdaki videoyu izleyerek kafanızda birkaç şey oluşturabilirsiniz. Çok yırtıcı olan turna balığı, anatomik olarak belirlenmiş avlanma davranışını çok çarpıcı bir şekilde göstermektedir. Bir turnanın yemden sonra nasıl yüzdüğünü ve bir kat aşağıda kaldığını açıkça görebilirsiniz. Turna, vurmadan önce avını bir süre aşağıdan çok yakından izler.

Turna Balığı Nasıl Pişirilir?

Turna Balığı Nasıl Pişirilir? sorusunun cevabı şöyle, turna balığı birçok şekilde pişirilebilir.

Turna balığı, tuz, karabiber serpilir ve zeytinyağı gezdirilerek fırın tepsisine alınır. Turna üstünü pastırma ile koyun. Patatesleri dörde bölün (mümkün olduğunca küçük) ve tepsiye koyun. Havuçları temizleyin, şeritler halinde doğrayın, taze soğanları halkalara koyun ve ayrıca fırın tepsisine yayın. Üzerine limon dilimleri ve şeritler halinde kesilmiş domuz pastırması parçaları ekleyin. Sebzeleri tuzlayın ve mümkünse taze biberiye iğneleri serpin. 180 derece fırında 45 dakika pişmesine izin verin. Pişirmenin bitiminden hemen önce, birkaç parça daha tereyağı ekleyin, hepsi bu. Bir de taze yaprak salatası yapabilirsiniz. İşte turna balığı nasıl pişirilir sorusunun cevabı bu.

Yazar Hakkında

citay

4 Yorumlar

Yorum yaz