Genel

Yayın Balığı Avı, Yayın Balığı Nasıl Pişirilir?

Yayın Balığı yazısına hoş geldiniz. Tatlı suyun popüler balıklarından biri olan yayın balığı konusunda yayın balığı avı yayın balığı nasıl pişirilir? konularına değineceğiz.

Yayın Balığı Özellikleri

Yayın Balığı özelliklerinden bahsedelim; Yayın, (Siluridae) familyasına ait yırtıcı ve saldırgan bir balıktır. Dişleri küçük ama kuvvetlidir. Yayın balıkları 3 metreye kadar büyüyebildiği için Yayın Balığı Avı insanlara çekici gelmektedir. Derin ve bataklık bölgeleri tercih ederler.

Yayın Balığı bu kadar saldırgan olmakla birlikte bölücü veya kesici dişlere sahip değildir. Ancak elinizi balığın ağzına sokmamalısınız. Dişleri içe doğru dönük ve çok sayıdadır. Ağzına giren bir balık sürekli mideye doğru itilir ve artık kurtulması imkansızdır.

Yayın Balığı Avı, Yayın Balığı Nasıl Pişirilir? Genel
Yayın Balığı

Yayın Balığı, hemen hemen her şeyi yiyebilir. Balık, kurbağa, su kuşları, fareleri yediği gözlemlenebilir. Bu yüzden Yayın Balığı Avı yaparken yem seçiminde sorun yaşamazsınız.

Yayın Balığı Efsaneleri

Yayın Balığı efsaneleri konusunda birçok hikaye bulabilirsiniz. Hatta bu duruma şu örneği verebilirim. 2003 yılında Almanya’da yaşlı bir kadının köpeği suda yüzerken suyun yüzeyinde büyük bir ağız görülür ve köpek o ağızın içinde kaybolur. Beliren ağız yayın balığıdır. İşte bazı yayın balığı avı efsaneleri:

 • Yayın Balığı efsaneleri konusunda şunları örnek verebilirim; 1985 yılında iki balıkçı Tuna Nehrinde yayın balığı avı yaparken oltalarına dev bir yayın balığı takılır. Yakalanan balık iki balıkçıyı tekneleriyle beraber 20 kilometre çeker. Sonunda yorulan balığı traktör yardımı ile kıyıya çekerler. Kıyıya çıkarıldığında balığın 3.5 metre ve yaklaşık 300 kg ağırlığında olduğu ortaya çıkar.
 • Yayın Balığı efsanelerine birçok örnek verilebilir. Orta çağdan kalma belgelerde yayın balıklarının suya giren küçük çocukları yediğine yer verilmiştir.
 • Yayın Balığı rekoru ise bir Rus köylüsüne aittir. Köylünün ağına takılan yayın balığı tam tamına 5.19 metre boyunda, 321 kg ağırlığındadır. Bu balık kayıtlara alınan en büyük yayın balığıdır.

Yayın Balığı Avı

Yayın Balığı Avı gerçekten zor bir av türüdür. Her ne kadar hantal görünse de çok güçlü ve çok atik olmasından dolayı güçlü oltalar, güçlü misinalar kullanmalısınız. Yayın Balığı yiyecek seçmediği için yem seçimi konusunda daha rahatsınız.

Yayın Balığı Avı için yem seçimi zor değildir. Belki inanmayacaksınız fakat pıhtılaşmış bir kan içerisinde tutulmuş sünger parçasıyla bile yayın balığı avı yapabilmeniz mümkün.

Yayın Balığı Avı konusunu daha iyi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yayın Balığı Avı

Yayın Balığı Avı yaparken yemli olta kullanacaksanız önceliğiniz kokulu veya kanlı yemler olmalıdır. Yayın Balığı yemleri şu şekildedir: Sülük, iri solucan, tavuk taşlığı veya ciğeri, ölü balık, canlı balık, hatta fare. Kaşık ile yayın avı yapanlar da var ancak hiç denemedim daha önce.

İlginizi Çekebilir:
Turna Balığı, Turna Avı, Turna Balığı Nasıl Pişirilir? **2021
Sazan Balığı, Sazan Avı, Sazan Yemi *2021

Yayın Balığı Avı tekniği olarak sabunla yayın avını deneyebilirsiniz. Benim de denediğim değişik bir yöntem olan sabunla yayın balığı avlama konusunda herkes bu yöntemin saçma olduğunu düşünüyor fakat bunu da anlatacağım. Özellikle akarsularda kullanılan bu yöntem tamamen balığın kokuya duyarlı olmasından kaynaklı olarak yapılır. Beyaz sabunu kare parçalara ayırıp, ortasını deliyoruz ve iğnenin bağlı olduğu misinaya geçiriyoruz. Daha sonra suya attığımız oltamıza balığın suyun daha aşağılarından sabunun kokusunu alıp yakalanmasını bekliyoruz.

Yayın Balığı Nasıl Pişirilir?

Yayın Balığı Nasıl Pişirilir? sorusu çok sorulmaktadır. Sizin için çok lezzetli bir yayın balığı tarifi vereceğim. İsterseniz öncelikle yayın balığı nasıl temizlenir konusuyla başlayalım.

Yayın Balığı Nasıl Pişirilir? Sorusuna geçmeden önce yayın balığını temizlemeyi öğrenmek gerekiyor. Yazarak anlatılamayacak bir şey olduğu için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye edebilirim.

Yayın Balığı Nasıl Pişirilir?

Malzemeler:

 • 1/4 c. sızma zeytinyağı, bölünmüş
 • 1 c. mısır unu
 • 1 çorba kaşığı baharat
 • 4 yayın balığı filetosu
 • Taze çekilmiş karabiber
 • Servis için limon dilimleri

Tarif:

 1. Fırını 425° ‘ ye ısıtın ve büyük bir fırın tepsisine 2 yemek kaşığı yağ dökün. Büyük bir tabakta mısır unu ve Cajun baharatını birleştirin. Yayın balığı tuz ve karabiber ile baharatlayın, daha sonra balıkları terbiyeli mısır unu içinde tarayın, kaplamak için bastırın.
 2. Hazırlanan fırın tepsisine balık koyun ve kalan 2 yemek kaşığı yağ ile gezdirin. Altın kahverengiye kadar pişirin ve balık 15 dakika boyunca bir çatalla kolayca pul pul dökülür. Limon dilimleri ile servis yapın.

Yayın Balığı Avı yazımız buraya kadardı. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yayın balığı efsaneleri kaynağı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Baya%C4%9F%C4%B1_yay%C4%B1n_bal%C4%B1%C4%9F%C4%B1

Yazar Hakkında

citay

Yorum yaz