Zargana Balığı, Zargana Azmanı, Avı **2022

Zargana Balığı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazıda Zargana Balığı ve Zargana Azmanı konularına değineceğiz. Şimdi konuya geçelim.

Zargana Balığı

Zargana Balığı, uzun ince şekle sahip bir balıktır. Zargana, Belonidae familyasından gelmektedir. Zargana Balığının boyu 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Zargana ömrü ortalama olarak 18 yıldır. Çaçahamsikıraça ve çamuka gibi küçük balıklarla beslenir. Ilıman denizlerimizin yerli balıklarındandır.

Zargana Balığı, vücut yapısı sayesinde oldukça çevik ve hızlı bir balıktır. Zarganayı su yüzeyinde sıçrayarak ilerlediğini dahi görebilirsiniz. Eti oldukça lezzetlidir. Bu sebepten ötürü Zargana ticari değeri vardır. Sıcak ve ılıman kıyıları severler. Yaz aylarında iskele çevrelerinde bolca Zargana Balığı bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Torik Balığı, Torik Palamut Farkı **2021

Zargana Azmanı

Zargana Azmanı, Zargana Balığı büyümüş halidir. Zargana Azmanına boyu ve kilosundan dolayı bazı yerlerde bu balıklara zargana yerine, kılıç balığına benzediği için ‘Akdeniz Kılıcı’ denmektedir. Aradaki farkı aşağıdaki fotoğraftan anlayabilirsiniz.

Zargana Balığı:

Zargana Balığı, Zargana Azmanı, Avı **2022 Balık Türleri

Zargana Azmanı:

Zargana Balığı, Zargana Azmanı, Avı **2022 Balık Türleri

Zargana Avı

Zargana Balığı oltaya takılıp kıyıya gelirken yaptığı hareketler çok acayiptir. Tekneden ipek çekilirken direkt üzerine zıplayan zargana için kıyı oltacılığında yaptığı hareket değişiktir.

Kurtçuklar, Gümüş balık, Kalamar, temelde küçük ve beyaz bir şey kullanabilirsiniz. Bir pipiden çok fazla yem aldığınız için pipi kullanıyorum ve bunları kolayca yeniden eritebilir ve çok fazla karışıklık olmadan tekrar kullanabilirsiniz. Sadece kancaya küçük bir parça geçirin ve dışarı atın. Balıklar oradaysa, ancak yemle uğraşmıyorlarsa, yemleri küçük artışlarla veya hatta hafif bir seğirmeyle çok yavaş sarmayı deneyin, çünkü bu genellikle onları harekete geçirir. Balıkları teknenin etrafında ve bu çılgın modda tutmak için berley’i dağıtmaya devam edin ve nispeten hızlı bir şekilde iyi miktarda garfish’e sahip olmalısınız.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sargan

Bir cevap yazın